БЕЗПЕКА В ІНТЕРНЕТІ

Основні правила безпечної роботи в інтернеті для здобувачів освіти

Нікому без дозволу батьків не давати особисту інформацію: домашню адресу, номер домашнього телефону, робочу адресу батьків, їхній номер телефону, назву й адресу школи, свої паролі.

Використовуйте надійний пароль – комбінуйте букви, цифри та інші символи.

Не викладайте особисту інформацію про себе, своїх рідних, друзів і знайомих в Інтернеті.

Не вірте всьому, що читаєте – завжди перевіряйте достовірність джерела.

Не ховайтеся за анонімністю екрану комп’ютера. Не кажіть того, що не могли б сказати людині в обличчя.

Подумайте двічі, перш ніж поширити будь-яку інформацію. Як і в житті, потрібно думати про наслідки того, що говориш.

Не поширюйте в Інтернеті контент незаконного або непристойного змісту.

Переконайтеся, що ваш профіль у соціальній мережі закритий від сторонніх (перевірте налаштування безпеки).

Додавайте “у друзі” тільки тих, кого дійсно знаєте: навіть якщо це друзі ваших друзів, але особисто ви не знайомі, краще зайвий раз перестрахуватися.

Вашим друзям слід питати вашого дозволу, перш ніж завантажувати фотографії з вами або позначати вас на фотографіях в соціальних мережах. Не бійтеся сказати їм про це, і самі теж дотримуйтесь цього правила.

Не переходьте за посиланнями, прикріпленим в імейл-повідомленнях – безпечніше вводити адресу в рядок браузера самому.

МОЖЕ ВИНИКНУТИ ЗАГРОЗА  зараження ПК та смартфона вірусами різної категорії та небезпека завантаження програм зі шкідливими функціями.

Ніколи не погоджуватися на зустріч з людиною, з якою ви познайомилися в Інтернеті. Якщо все ж таки це необхідно, то спочатку потрібно спитати дозволу батьків, а зустріч повинна відбутися в громадському місці й у присутності батьків.

Відмовляйтесь від зустрічей з випадковими людьми, з якими познайомились в онлайні.

Не діліться своїми фото з незнайомцями.

Не повідомляйте інформацію про кредитки батьків (номер картки, термін дії та таємний код).

Не викладайте фото квитків, на яких видно штрих-код чи QR-код.

Не скачуйте та не встановлюйте невідомі програми за посиланнями, навіть якщо їх надали друзі.

Встановлюючи перевірені програми, контролюйте, щоб на ПК не додались небажані програми.

Захистіть свій ПК, ноутбук чи смартфон антивірусом.

1. Підвищуйте власну комп’ютерну та інтернет-обізнаність. Щоб убезпечити свою дитину у мережі Ви маєте знати про інтернет, принаймні, не менше за неї.
2. Станьте для дитини порадником. Опановуйте інтернет разом. Повідомте дитині, що вона може звернутися до Вас у будь-якій ситуації. Якщо в інтернеті (у повідомленні електронної пошти, на сайті, форумі, чаті) щось не зрозуміло, хвилює або загрожує, дитина завжди має звертатися по допомогу до Вас. Інформація та послуги в інтернеті не завжди безпечні, тому перш ніж завантажувати, копіювати чи встановлювати будь-що з інтернету, дитина має порадитися з Вами. Навчіть перевіряти інформацію з мережі за допомогою додаткових запитів і звернення до перевірених джерел.
3. Станьте для своєї дитини другом у соціальних мережах, або попросіть близьких знайомих зробити це. Якщо Ваша дитина не бажає підтверджувати дружбу з Вами, попросіть Ваших друзів молодшого віку подружитися з нею у соціальних мережах. Ви завжди маєте знати, чим займається та з ким спілкується Ваша дитина у Мережі.
4. Встановіть на мобільному телефоні своєї дитини безкоштовну соціальну послугу «Батьківський контроль». Регулярно оновлюйте антивірус.
5. Створіть територію безпечного інтернету. Використовуйте поновлюваний перелік безпечних для дитини сайтів. Запропонуйте дітям пізнавальні, цікаві та захоплюючі інтернет-ресурси. Щоб захистити дітей від ризиків віртуального світу, використовуйте поновлюваний список рекомендованих сайтів для дітей.

Інформаційна кампанія “ВИКРЕСЛИ БУЛІНГ”. Як батькам і школі запобігти булінгу

В Україні відкрили перший портал повідомлень про матеріали, пов’язані із сексуальним насильством над дітьми в мережі – StopCrime

ПРОПОНУЄМО:

Основи кібербезпеки для школярів: чому курс унікальний та як стати учасником

ДЛЯ ЧОГО:

  • допоможе відрізнити правду від фейків;
  • розкаже, як безпечно спілкуватися в інтернеті;
  • навчить, як вберегти свої дані від шахраїв тощо.

Учасниками можуть стати як учні, так і вчителі та батьки, а контент курсу – це анімаційні ролики із яскравими персонажами та завданнями, що допомагають легше його засвоїти.

Курс розроблено CRDF Global в Україні у співпраці з ГО “Смарт освіта” та технічними експертами компанії Technomatix за підтримки Державного департаменту США (Офіс із координації допомоги Європі та Євразії).

Навчально-методичні ресурси:

​​⚡️Як не стати жертвою хакерів та шахраїв – уроки кібергігієни для школярів

Уже четвертий рік поспіль Інститут спеціального зв’язку та захисту інформації КПІ ім. Сікорського реалізує соціальну ініціативу “Кібергігієна в школах України” і проводить відкриті уроки з кібергігієни у загальноосвітніх школах, гімназіях та ліцеях України.

Більше 15 тисяч дітей та підлітків уже дізнались про небезпеки в кіберпросторі, викрадення інформації та шкідливе програмне забезпечення, дістали рекомендації щодо мінімізації ризиків.

Сьогодні, в умовах війни в Україні, на тлі масованого і агресивного інформаційного впливу російської пропаганди, проблема захисту дітей у кіберпросторі набула особливої гостроти. Тому науково-педагогічні працівники та курсанти Інституту продовжують онлайн-уроки з кібергігієни, на яких навчають:

▪️правил безпечної поведінки в Internet,

▪️принципів формування надійних паролів,

▪️підходів зменшення ризиків у віртуальному просторі,

▪️основ протидії негативному інформаційному впливу.

✅ Керівники, педагоги закладів освіти, школярі та їхні батьки, а також усі зацікавлені у підвищенні обізнаності дітей із цієї важливої теми можуть звертатись із запитами щодо організації відкритих уроків із кібергігієни за адресою vstup@iszzi.kpi.ua.

Буклет Приватність дитини в інтернеті – відповідальність дорослих

(Як приватне залишати приватним в інтернеті? На що важливо звертати увагу, щоб зберегти приватні дані в інтернеті? Яка відповідальність дорослих за приватність дитини в мережі? Відповіді на ці питання експерти проєкту висвітлили в буклеті)

Буклет Залучення дітей до злочинів через інтернет: як протидіяти

(Протидія залучення дітей російськими військовими до протиправної діяльності через інтернет – це ще одна задача, яка зараз стоїть перед кожним дорослим, поруч з яким є дитина. Адже все частіше ми стаємо спостерігачами ситуацій, коли діти готові виконувати злочинні дії через різні причини. Тож як відбувається цей процес комунікації і як дорослі можуть не допустити залучення дітей російськими військовими до протиправної діяльності через інтернет? Відповіді на ці та інші питання можна знайти в буклеті від #stop_sexтинг.)

Як захиститися під час участі у челенджах в інтернеті?

(В Україні триває гібридна війна: коли використовується не лише фізична сила та активні бойові дії, а й додаються інформаційні методи. Наприклад, фейкові новини, дезінформація, деструктивні заклики в мережі, челенджі. Команда освітнього проєкту #stop_sexтинг продовжує спецпроєкт про захист дітей в інтернеті від небезпечних челенджів)

Навчально-методичний посібник «Обачність. Пильність. Захист. Ввічливість. Сміливість»

Посібник Клан Кліц-Клац. Виховання дітей в цифрову еру

Керівництво із соціально-педагогічного супроводу формування безпечної поведінки підлітків в Інтернеті

Онлайн-курс “Права людини в освітньому просторі”

Черних Олена “Безпека підлітків у мережі Інтернет”

Буклет «Дізнайся про свої права в цифровому середовищі» від проєкту Ради Європи  «Боротьба з насильством щодо дітей в Україні»

Рекомендації  Міжнародного союзу електрозв’язку щодо захисту дітей у цифровому середовищі:

«Захист дітей у цифровому середовищі: рекомендації для батьків та освітян»

«Захист дітей у цифровому середовищі: рекомендації для індустрій»

«Захист дітей у цифровому середовищі: рекомендації для органів державної влади»