Щорічно 27 січня світ відзначає Міжнародний день пам’яті жертв Голокосту. Дату встановила Генеральна Асамблея ООН на знак вшанування всіх жертв злочинів нацистів на ґрунті ненависті. Мета пам’ятної дати – зберегти спогади про одну з найбільших трагедій в історії людства і за можливості запобігти її повторенню.

У перекладі з давньогрецької мови слово “голокост” означає “всеспалення”. Історики позначають ним систематичне переслідування і знищення (геноцид) євреїв нацистською Німеччиною і колабораціоністами протягом 1933-1945 років. Існує також паралельний термін – Шоа, що з івриту означає “катастрофа”. Його пов’язують виключно з переслідуванням європейських євреїв. А Голокост у суспільстві з часом набув більш широкого контексту і включив у себе аналогічні гоніння нацистів на представників інших етнічних, расових та соціальних груп.
Точний підрахунок загиблих від погромів, страт, тортур у концтаборах євреїв триває досі. Фахівці оцінюють кількість загиблих представників цього народу приблизно у 6 млн осіб. З них 2,2 до 2,5 млн – на території колишнього Радянського Союзу. Причому значна частка цих людей полягла в Україні, бо тут традиційно мешкало чимало людей єврейської національності. Українських євреїв одразу після окупації зганяли у гетто, найбільшим з яким було Львівське. Чи не найвідомішим епізодом Голокосту в Україні стали розстріли у Бабиному Яру у вересні 1941 року.
Дату для відзначення меморіального дня обрали не випадково – саме 27 січня 1945 року солдати 1-го Українського фронту звільнили в’язнів табору смерті Аушвіц-Біркенау, який знаходився неподалік польського Освенціма. Це був найбільший такий табір. Кількість загиблих тут оцінюють у 1,1-1,6 млн людей, здебільшого саме євреїв.

Учителем історії та права Горбуновою К.В. було проведено урок-реквієм, присвячений вшануванню жертв Голокосту.


Віртуальна книжкова виставка до Міжнародного дня пам’яті жертв Голокосту від Державної науково-педагогічної бібліотеки України імені В. О. Сухомлинського НАПН України

Трагедія Голокосту мала стати пересторогою Людству. Мала, але не стала… Сьогодні знову в самому центрі Європи відбувається геноцид українців.