
Поліцейські наголошують на важливості пильності серед батьків і підлітків щодо можливого вербування дітей в інтернеті для скоєння протиправних дій. Агенти держави-агресора використовують різноманітні маніпуляції, щоб залучити молодь до терористичної діяльності через соціальні мережі, онлайн-ігри та Telegram-канали, обіцяючи легкі заробітки за виконання завдань, пов’язаних з підпалом майна або дискредитацією ЗСУ.
11 березня в Івано-Франківську сталася трагедія, в результаті якої загинув 17-річний хлопець, а його 15-річний напарник отримав тяжкі поранення. Також постраждали двоє випадкових перехожих.
Слідство встановило, що двоє підлітків знайшли оголошення про роботу в одному з Telegram-каналів. Після згоди їм надіслали “інструкцію” та гроші на оренду квартири біля залізничного вокзалу. Згодом зловмисники передали їм вибухові пристрої, які хлопці мали розмістити у визначених місцях. Вибухівку замаскували у термосах, підключивши до них детонатори.
За цю “роботу” підліткам пообіцяли 1700 доларів. Однак ввечері, коли вони транспортували вибуховий пристрій до однієї з цілей, зловмисники дистанційно привели його в дію.

Рекомендуємо прочитати:
Псевдопатріотизм з щедрою винагородою: як ФСБ вербує українців в Телеграмі


Дії, пов’язані з підпалом майна, мінуванням та іншими терористичними актами, караються згідно з Кримінальним кодексом України. Зокрема, за державну зраду (ст. 111), диверсію (ст. 113) або умисне знищення майна (ст. 194), передбачено суворе покарання — до довічного позбавлення волі.
Поради для батьків:
- Інформуйте дітей про можливі загрози вербування через інтернет.
- Перевіряйте їхню онлайн-активність та звертайте увагу на нові знайомства в мережі.
- У разі підозр на вербування — негайно звертайтесь до поліції за номером 102.
Поради для підлітків:
- Будьте обережними з незнайомцями в інтернеті, не надавайте особисту інформацію.
- Розповідайте дорослим про підозрілі онлайн-знайомства та повідомляйте про пропозиції виконати протиправні дії.
- Уникайте сумнівних інтернет-ресурсів і перевіряйте інформацію через офіційні канали.
- Якщо вам запропонують скоєння злочину — одразу повідомте поліцію.
Система подачі електронних звернень громадян


Про будь-які спроби вербування необхідно повідомити у спеціальний чат-бот «Спали ФСБшника». У фоє ліцею розміщено номер телефону та покликання на чат-бот у Телеграм, на які можна повідомити, якщо була спроба завербування. Особливу увагу наголошено на відповідальності, що настає за вчинення такого виду правопорушень.
Використовуючи ключовий меседж – «Не пали своїх! «Спали» ворога!», СБУ закликає молодь повідомляти про будь-які спроби вербувань у спеціальний чат-бот «Спали» ФСБшника» t.me/spaly_fsb_bot.

Якщо тобі або твоїм знайомим пропонують підпалити авто ЗСУ чи адмінбудівлю, влаштувати теракт чи мінування – одразу пиши до Служби Безпеки України!
Не допомагай ворогу руйнувати оборону твоєї країни!
Конфіденційність гарантовано!
Пам’ятай: підпали майна ЗСУ, держустанов чи мінування класифікуються як тероризм або диверсія. За ці злочини передбачена сувора кримінальна відповідальність навіть для неповнолітніх.
У 2024 році СБУ та Нацполіція вже затримали понад 450 осіб, які виконували подібні завдання від російських кураторів. Замість «легких грошей» вони отримали підозру та реальну перспективу тюремного ув’язнення.
Якщо тобі або твоїм знайомим надійшла пропозиція вчинити за гроші такий злочин – негайно повідом про це СБУ через чатбот t.me/spaly_fsb_bot і вкажи інформацію про контакт, який намагався тебе завербувати.
Не пали своїх! «Спали» ворога!

